17.10.2023

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” mērķis ir dot iespēju Latvijas skolēniem iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs.

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 11.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.oktobrī apmeklēja DAUGAVPILS MARKA ROTKO mākslas centru, kas ir daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas, kultūras un izglītības centrs. Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs tika atklāts 2013. gada 24. aprīlī Daugavpils cietokšņa vēsturiskajā artilērijas arsenāla ēkā, kas būvēta 1833. gadā. 

Pasaulslavenā amerikāņu mākslinieka Marka Rotko (25.09.1903.–25.02.1970.) dzimtā pilsēta ir Dvinska, Krievijas Impērija (tagadējā Daugavpils). Marks Rotko (īstajā vārdā Markus Rotkovičs, 1903 – 1970) bija ceturtais bērns Dvinskas farmaceita Jēkaba Rotkoviča ģimenē. Desmit gadu vecumā ar ģimeni aizbraucis uz ASV, Rotko kļuva par izcilu 20. gadsimta mākslinieku, abstraktā ekspresionisma pamatlicēju.

Jauniešiem gida vadībā bija iespēja apskatīt Marka Rotko sešus oriģināldarbus no ģimenes kolekcijas un Marka Rotko reprodukcijas, uzzināt viņa dzīves stāstu un radošās darbības ceļu.

Līdzās mākslinieka Marka Rotko oriģinālu ekspozīcijai ir atklāta krājuma izstāde “Nr. 2 [Bez nosaukuma]”. Interesanti bija iepazīt Rotko centra oriģinālo un aktuālo pieeju mākslas iedzīvināšanai, sasaistei ar mūsdienu mākslu dažādās izpausmēs.

Jaunā ekspozīcija ir apliecinājums Marka Rotko nezūdošajai ietekmei, viņam turpinot iedvesmot māksliniekus dažādās paaudzēs daudzās pasaules valstīs. 1947. gadā, pārejot uz krāsu laukumu glezniecību, abstraktā ekspresionisma pamatlicējs Marks Rotko (1903–1970) atteicās piešķirt saviem mākslas darbiem nosaukumus. Lai nošķirtu darbus citu no cita, viņš tos apzīmēja ar kārtas skaitli vai krāsām, kas dominēja jaunradītajā mākslas darbā. “Klusums ir tik precīzs,” viņš sacīja, baidīdamies, ka vārdi ietekmēs skatītāja prātu un iztēli. Nosaukums, pēc mākslinieka domām, ierobežotu mākslas darba uztveri un kavētu skatītāja domas un interpretācijas brīvību. Šī izstāde atbilst viņa mākslinieciskās filozofijas pamatiem – atsakoties no konkrētām formām un simboliskiem apzīmējumiem, galveno nozīmi piešķirt krāsai un tās ietekmei uz cilvēka garīgo pasauli.

Ulda Čamana izstādē “Mirkļa piezemēšanās” glezniecība balstās juteklisku sajūtu mudžekļos, kosmisko spīdekļu sadursmju abstraktos uzplaiksnījumos un dabas ritmu tvērumos.

ELEMENTI ir latviešu mākslinieka Kaspara Geiduka (1988–2021) piemiņas izstāde. Sākotnēji tapusi sadarbībā ar pašu mākslinieku. Izstādes “Elementi” darbi aptver gan sociāli aktuālas un laicīgas tēmas, gan jautājumus par ķermeni, tā strukturālo uzbūvi un sevis apzināšanos, kā arī instinktīvi veidotus objektus, caur kuriem autors reflektējis par dabas formu daudzveidību, radoši interpretējot mikrokosmu, telpu un tās uzbūvi.

Rotko 120. gadadienas zīmē Daugavpilī aizritējis ikgadējais glezniecības simpozijs, kas bija pulcējis deviņus mākslinieka sekotājus un daiļrades cienītājus no dažādām valstīm, kas caur savu unikālo māksliniecisko redzējumu savā daiļradē turpina iemiesot Marka Rotko paustās idejas. Mākslinieki divas nedēļas dzīvojuši un strādājuši ārpus savas ierastās vides: mijiedarbojoties, iedvesmojoties un radot unikālus darbus, kuri nodoti skatītāju vērtējumam kopīgā izstādē un iekļauti Rotko muzeja krājumā.

3. Latvijas Keramikas biennāles konkursa izstādes "Martinsona balva 2021" zelta godalgas ieguvējas, lietuviešu keramiķes Agnes Šemberaites, personālizstāde "Baiļu vārdošana". Turpat līdzās būs skatāma arī "Martinsona balvas 2018" bronzas godalgas ieguvēja, mākslinieka Kaspara Geiduka, piemiņas personālizstāde "Elementi". Agnes Šemberaites daiļrade ietver nepārtrauktu cilvēka dabas izpēti, drosmīgi interpretējot pasaku un zinātniskās fantastikas tēmas un varoņus, dažādu kultūru rituālās prakses, mītiskos uzskatus un arheoloģiskos totēmus. Savukārt izstāde "Elementi" aptver gan sociāli aktuālas un šodienīgas tēmas, gan jautājumus par ķermeni, tā strukturālo uzbūvi un sevis apzināšanos, gan instinktīvi veidotus objektus, caur kuriem mākslinieks reflektē par dabas formu daudzveidību, radoši interpretējot mikrokosmu, telpu un tās uzbūvi.

Martinsona balvas 2021. gada Zelta godalgas ieguvējas Agnes Šemberaites daiļrade atspoguļo saistošas, bet ārkārtīgi sarežģītas dzīves patiesības, ko pauž antropomorfi tēli. Sirreālās keramikas skulptūras ar atsaucēm uz maģisko reālismu un dramatiskus, groteskus keramikas tēlus –kukaiņu, augu un orgānu atveidi.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs atrodas Daugavpils cietoksnī, vēsturiskajā artilērijas arsenāla ēkā. Daugavpils cietoksnis ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē un vienīgais gandrīz bez izmaiņām saglabājies 19. gadsimta pirmās puses cietoksnis Austrumeiropā. Daugavpils cietoksnis tika būvēts no 1810. līdz 1878. gadam un ir unikāls valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis.

Kopš šī gada 8. septembra Daugavpils cietokšņa 7. bastiona kazemātos jeb cietokšņa valnī ir brīvi pieejama Daugavpils Marka Rotko mākslas centra laikmetīgās keramikas kolekcijas atklātā tipa krātuve.

Atklātā krātuve ir Latvijā līdz šim maz īstenota iespēja skatīt muzeju krājumos esošās kultūras mantojuma vērtības ārpus slēgtajām muzeja priekšmetu uzglabāšanas telpām. Atklātajā krātuvē ir izvietoti vairāk nekā 100 mākslinieku darbi, kas pārstāv 40 pasaules valstis. Tās atrašanās brīvpieejā ļauj iepazīt keramikas mākslas dažādās izpausmes un novērtēt mākslinieku radošo un profesionālo sniegumu darbā ar daudzveidīgiem keramikas materiāliem- mālu, šamotu, akmens masu, porcelānu un apdedzināšanas tehnikām.

Daugavpils cietokšņa un Rotko mākslas centra apmeklējums bija iespaidīgs un emocionāli vērtīgs, jo skolēni guva jaunu informāciju, izmantoja iespēju redzēt mākslas darbus estētiski kvalitatīvā vidē. Divas stundas muzeja telpās paskrēja ļoti ātri.