Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas Erasmus+ projekta “Mēs par ilgtspējīgu dzīvesveidu” mērķis ir: Veicināt interesi, izpratni par videi draudzīgu paradumu nepieciešamību, attieksmi, atbildīgu rīcību, prasmi meklēt ilgtspējīgus risinājumus, pilnveidojot svešvalodu, IT lietošanu.

Ģimnāzijas skolēni projekta īstermiņa mobilitātē Vetīnas Burgģimnāzijā (Vācijā) prezentēja projekta laikā Latvijā veiktos pētījumus par ilgtspējīgas attīstības iespējām.

Lai apzinātu interesējošās tēmas un precizētu aktivitāšu programmu, pirms Vācijas brauciena notika virtuālā mobilitāte – tiešsaistes stunda abām ģimnāzijām.

Brauciena laikā projekta dalībnieki iepazinās ar ilgtspējīgas attīstības risinājumiem Vācijā, apmeklējot vietas, kur tiek realizētas jaunās pieejas:

Halles pārstrādājamo materiālu centru, kur noskaidroja, kādi ir atkritumu šķirošanas veidi, kādi noteikumi jāievēro iedzīvotājiem, kādas ir problēmas un kā tās risina; Vorlitceras parku gūstot  priekšstatus par ēku tipisko arhitektūru, to vēsturisko izcelsmi un iespaidus par vietējo floru, faunu un dabas saglabāšanas svarīgumu; Vācijas galveno vides aizsardzības iestādi - Vides Federālo biroju Desavā, kur piedalījās praktiskajā nodarbībā par atkritumu šķirošanu;

Šlenheinas virszemes brūnogļu raktuves, Cvenkauas ezeru ar kūrortzonu, kas izveidoti vietā, kur pirms divdesmit gadiem bija brūnogļu raktuves.

Jaunieši veidoja prezentācijas par aktivitātēm un ieguvumiem, to prezentēja vietējai sabiedrībai Vetīnas Burgģimnāzijas atvērto durvju dienā un projekta atskaites pasākumā Alūksnē. Pasākuma laikā notika tiešsaistes saziņa ar Burgģimnāzijas projekta grupu. Tajā atskaņoja arī Burgģimnāzijas jubilejas koncertam Vetīnas Svētā Nikolaja baznīcā sagatavoto koncertprogrammu.

Projekta izplatīšanas pasākumi notikuši Alūksnes pilsētas sākumskolas skolēniem, Smiltenes tehnikuma Alsviķu teritoriālās struktūrvienības audzēkņiem, Parksepa vidusskolas (Igaunijā) dabas kluba jauniešiem. Uzsākta sadarbība ar Alūksnes novada atkritumu apsaimniekošanas SIA “Pilsētvides serviss”. Turpinās sadarbība ar Vetīnas Burgģimnāziju.

 

Virtuālā mobilitāte – tiešsaistes stunda

Vides vēstnieki Alūksnes pilsētas sākumskolā

MĒS PAR ILGTSPĒJĪGU DZĪVESVEIDU

Erasmus+ projekta MĒS PAR ILGTSPĒJĪGU DZĪVESVEIDU izplatīšanas pasākumi Parksepas vidusskolā un Tartu Dabas mājas un AHHA centra apmeklējums.

 

Ģimnāzisti vērtē ieguvumus no dalības Erasmus+ projektā

 

            Erasmus+ īstermiņa mobilitātes projekti ir iespēja gūt jaunas zināšanas, pieredzi, dibināt jaunus kontaktus, dodoties braucienā uz citu valsti. Novembra sākumā Vetīnas Burg-ģimnāzijas, ar kuru Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijai ir sadarbība jau daudzus gadus, 16 skolēni un 3 skolotāji ieradās šādā mobilitātes projektā mūsu skolā. Ģimnāzijas jaunieši aktīvi iesaistījās Vācijas puses Erasmus+ projekta ,,Mēs par ilgtspējīgu dzīvesveidu'' aktivitātēs, bija kopā ar viņiem, gan strādājot radošās darbnīcās, gan sadarbojoties mācību stundās, gan gatavojot kopīgas vakariņas un kopā atpūšoties. Īpaši liels paldies Evelīnas Spiridonovas, Evelīnas Kalniņas, Jūlijas Kuzņecovas, Undīnes Simsones, Elīnas Līgas Švekeres un Viktorijas Rainikas ģimenēm, kuras laikā no 5.līdz 10.novembrim rūpējās, viesmīlīgi uzņēma un deva naktsmājas vācu skolēniem.

          Projekta dalībniece Jūlija Kuzņecova atzīst, ka atmiņā paliks katra aktivitāte, katrs kopā pavadītais vakars ar Vācijas skolēniem. No aktivitātēm Jūlijai visvairāk patika orientēšanās, vakars jauniešu centrā un karaoke vakari metodiskajā centrā. Viktorijai Rainikai  nedēļa kopā ar Vetīnas jauniešiem patiesi neaizmirstams piedzīvojums. Visspilgtāk atmiņā palika pirmā tikšanās, jo tā bija emocijām pilna- prieks, sajūsma, pat mazliet satraukums. Visinteresantākais šajā projektā, pēc Viktorijas domām, bija rogainings un SIA CEEWOOD apmeklējums. Orientēšanās ar vāciešiem bija izdevusies, jo kopīgi izmantojām savas prasmes un zināšanas, meklējot kontrolpunktus Kornetu apkārtnē. Piedaloties programmā ,,Erasmus+", Daniels Volkovs  ieguva bagātīgu pieredzi, kas uzlaboja komunikācijas prasmes un kompromisu meklēšanas spējas. Daniels kopā ar Daniilu Poļakovu viesiem no Vetīnas Burg-ģimnāzijas prezentēja Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāziju, pilnveidojot savas uzstāšanās prasmes. Vāciešu viesošanās papildināja izpratni par Vāciju un tās kultūru. Elīnai Līgai Švekerei no Erasmus + nedēļas atmiņā paliks laiks, kas tika vadīts kopā ar jauniešiem un viņu skolotājiem no Vācijas. Bija jāuzņemas atbildība arī par otru cilvēku, jāuztraucas, vai paspēsim laikā, vai  pēc organizētajām aktivitātēm būs kāds,  kas viņu aizved no punkta A uz punktu B, ja pati nepaspētu būt tur. Pēc Elīnas domām, interesantākais bija komunikācija, bija smieklīgi tie brīži, kad kāds no mums nezināja konkrētu vārdu, ko pateikt angļu valodā. Dominika Medne savukārt atzīst, ka par interesantāko varētu nosaukt viņu atrašanos mūsu skolā, stundu apmeklējumu, kā arī pēdējo dienu kopā - ekskursiju uz “Getliņiem” un siltās atvadas ar vārdiem, ka noteikti vēl tiksimies.  Anete Keomeģe pirmo reizi piedalījās Erasmus+ projektā. Anetei ļoti patika sadziedāšanās ar Burg-ģimnāzijas jauniešiem un bija patiess prieks, ka citas tautības jaunieši var dziedāt mūsu latviešu dziesmu ”Skaista mana tēvu zeme”.

Projektam noslēdzoties un izvērtējot dalību tajā, Daniils Poļakovs saka: “Man visspilgtāk atmiņā paliks nakšņošana dabas  mājā. Projekta tēma tomēr bija ilgtspējīgs dzīvesveids. Viens vakars un nakts, aizvadīta dabas mājā bez elektrības un ūdens, paver iespēju kļūt ilgtspējīgiem. Savukārt visinteresantākais man šķita tas, kas bija saistīts ar mūziku un ēdiena gatavošanu. Mūsu kopējie karaoke vakari, ērģeļmūzikas koncerts, kā arī vakariņu gatavošana Alūksnes Bērnu un jauniešu centrā.”

Liela daļa arī mūsu jauniešu pirmo reizi apmeklēju “Cewood” kokapstrādes ražotni Jaunlaicenē,  uzzināja, kā notiek ražošanas process, redzēja produkcijas daudzveidību.

Erasmus+ ir lieliska iespēja iepazīt un saprast citu valstu skolēnus, vienlaikus attīstot savas komunikācijas prasmes un iegūstot jaunas zināšanas par ārzemju skolām. Pēc Daniila domām, šādos projektos ir jāpiedalās vismaz tāpēc, ka tie ļauj izbēgt no pelēkās rutīnas, iegūt jaunus draugus, veicināt mūsu skolas vārda atpazīšanu, kā arī veicināt eiropeiskās identitātes veidošanos. Projekts palīdz izprast, cik svarīgi ir būt ilgtspējīgiem, lai pagarinātu mūsu planētas un dzīvības uz tās pastāvēšanas laiku. Kā izteicās vācu pedagogi: ’’Mēs kļuvām par lielu ģimeni no dažādām Eiropas malām!’’

             Anete ļoti novērtē to, ka, piedaloties šādos projektos, ir lieliska iespēja iegūt starptautisku pieredzi, attīstīt valodu prasmi, iegūt iespēju iepazīt citu valstu kultūru un veicināt personisku izaugsmi. Paula Estere Krastiņa ieteiktu katram jaunietim piedalīties šādos projektos. Tas palīdz socializēties, pierādīt savas svešvalodu zināšanas, iegūt jaunus draugus un kontaktus. Viņa uzskata, ka Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija un Vetīnas Burg-ģimnāzija ir pierādījums, ka draudzība ir iespējama ne tikai ar kādu skolas biedru vai kaimiņu, bet arī ar cilvēku, kurš atrodas vairāk kā 1500 km attālumā.

Uzsākta sadarbība ar Las Rozas de Madrid Jose Garcia Nieto vidusskolu (IES Jose Garcia Nieto) Spānijā. 2024. gada aprīlī plānota Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas Erasmus+ projekta skolēnu grupas īstermiņa mobilitāte Las Rozas de Madrid skolā. Projektā plānots pētīt un salīdzināt mežus Latvijā un Spānijā. Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolēni gatavo prezentācijas par ģimnāziju, Alūksni, Latviju un Latvijas mežiem.