04.11.2021

Filma: “Baltu ciltis”

Datums : 04.11.2021.

Skolēnu iespaidi:

“Dzīves mūžs nebija ilgs, no vismazākajiem ievainojumiem varēja nomirt antisanitārās dzīves , skarbajiem apstākļiem, nepilnīgajiem medicīnas līdzekļiem un nepilnīgā uztura dēļ, vidējais dzīves mūžs bija 25-30 gadi, visgrūtākais periods izdzīvošanā bija bērnība, tikai puse bērnu izdzīvoja.”

“Pagānu cilvēkiem bija ierasta daudzsievība, jaunāko sievu saimnieks parasti bija īpaši iecienījis, vecākā valdīja saimniecību, bet toties vidējai trūcis vīriešu uzmanības.

Cilvēki visu dievišķoja:

Pērkons-Dieva dusmas

Zibens-milža kalēja dzirkstele

Vējš-Dieva elpa”

“Dzīve bija skarba, jo tika nežēlīgi nogalināti daudz cilvēki, kā arī eksistēja nāves sodi. (vainīgais tika nogalināts). “

“Baisas un neierastas tradīcijas ,piemēram ,tad ,kad kāds nomira ,nevis sarīkoja bēres, bet mirušais sēdēja pie galda goda drēbēs un radinieki rīkoja svinības.”

“Baltu ciltis centās ieņemt krustneši. Viņi vēlējās pagānu tautās ievest kristietību. Baltu tautas sīvi cīnījās tiem pretī. Kristiešu tautām vajadzēja vairākus simtus gadus, lai iekarotu visas baltu teritorijas. “

“Liela vienaldzība pret cilvēkiem. Bars vīru devās virs ezera pa ledu un viens no viņiem ielūza ,un neizdzīvoja. Viņu izvilka ārā un atdeva vilkiem, nevis kaut kur apraka.”

“Šausmīga izturēšanās pret cilvēkiem. Ar cilvēkiem tirgojās un iemainīja tos pret lietām, kā, piemēram, ar maisu pilnu ar vīniem. Sievietes varēja turēt verdzībā un tirgot tirgū.”

“Ēda, ko nokāva, nomedīja vai izaudzēja( zirņus, vistas, gaiļus u.c.), bet mūsdienās mēs aizejam uz veikalu un nopērkam nepieciešamo.

13.gs., pārāk daudz kaujas, uzbrukumi, dzīvot nevarēja mierīgi, visu laiku esi stresā.”

“Manuprāt, viņu dzīve bija ļoti skarba, es pat nespēju iedomāties, kā jutās kritušo un jebkura, kurš devās cīņās, ģimenes. Es nespēju iedomāties, kā būtu dzīvot un būt bērnam tādā vidē, jo ,manuprāt, tas bija drausmīgi. Ikdienā skatīties uz tādiem skatiem noteikti bija ļoti nepatīkami.”