16.10.2023

SEC projekta ietvaros 18.aprīlī un 18.maijā notika Dienvidigaunijas un Vidzemes skolēnu kopīgie enerģiju izzinošie braucieni Latvijā un Igaunijā uz publiskajiem objektiem, energoefektīvu risinājumu pionieriem, kas demonstrē gudru enerģijas patēriņu.

Ekspertimentē un iepazīst enerģiju Tartu

18.aprīlī Igaunijā 90 skolēni no Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas, Valmieras Viestura vidusskolas, Lizuma vidusskolas, Valmieras sākumskolas, Ziemeru pamatskolas, Varstu pamatskolas un Rouges pamatskolas pētīja enerģiju Igaunijas Nacionālajā muzejā un zinātnes centrā AHHAA.

Igaunijas Nacionālā muzeja ēka pārsteidza ar iespaidīgo apjomu un tās izveidei izmantotajiem energoefektīvajiem un gudrajiem risinājumiem gan darbinieku, gan krājumu, gan muzeja telpām, ekspozīcijām, lai apjomīgās celtnes uzturēšanas izmaksas būtu pēc iespējas mazākas. Ekspozīcijās ļāva izpētīt Igaunijas vēsturi un iedzīvotājiem pieejamo resursu un enerģijas izmantošanu no sendienām līdz mūsdienām. Progress notiek pateicoties enerģijas savaldīšanai un pārdomātai izmantošanai.

Ekskursijas laikā pa Tartu pilsētu, skolēni uzzināja par enerģiju pilsētā, par Tartu energoefektīvākajām ēkām un pilsētas attīstības plāniem, īstenojot projektus ēku atjaunošanas, ielu apgaismojuma, transportlīdzekļu un viedo māju jomā.

AHHAA centrā skolēni “uz savas ādas” pārbaudīja dažādus enerģijas veidus un fizikas spēkus – cik stipri roku saspiež ezers, kā ieraudzīt skaņas spēku, vai gaisa plūsmā ir pietiekami enerģijas, lai noturētu bumbu, cik stipri jāgriež ūdens turbīna, lai pāršautu bumbiņu uz otru ūdenstilpni, kā arī iejusties viedās pilsētas mēra-apstākļu regulētāja lomā.

Meklē un pēta enerģijas avotus Rīgā

18.maijā Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas, Reuges pamatskolas un Hānjas pamatskolas 69 skolēni Motormuzejā meklēja vecāko auto modeli un pētīja kāda enerģija darbina dažādus muzeja eksponātus. Turklāt uzzināja, ka pati muzeja ēka saņēmusi 3.vietu nominācijā kā energoefektīvākā publiskā ēka 2017 un tajā izveidoti inovatīvi risinājumi klimata, apkures, vēdināšanas sistēmu kontrolei.

Getliņi Eko skolēni varēja gūt atbildes uz jautājumiem - kur paliek atkritumi, kāpēc gurķiem patīk krāsainas lampas, vai labais vienmēr uzvar ļauno, vai kamenes strādā virsstundas, kā no atkritumiem var iegūt elektrību un ko darīt ar lieku siltumu. Turklāt tika demonstrēta gudra un pārdomāta pieejamo resursu izlietošana, jo sākotnēji saražoto siltumenerģiju nācās vienkārši “laist gaisā”, taču kopš 2011.gada šeit vairāk kā 11 000m2 platībā, apsildāmajās siltumnīcās praktiski cauru gadu, izmantojot saražoto siltumenerģiju, tiek audzēti tomāti, gurķi un puķu stādi.

Zinātņu Akadēmijas skatu platformā skolēni no Elektrum Energoefektivitātes centra pārstāves Rūtas Liepnieces uzzināja, cik daudz enerģijas saražo Daugava, kur Rīga ņem elektrību un siltumu un kā var samazināt enerģijas patēriņu pilsētā, vienlaikus baudot Rīgas panorāmu.

Publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Igaunijas-Latvijas Programmas Vadošā iestāde nav atbildīga par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.